توزیع ویتامین D بین دانش آموزان

مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: در طول سال تحصیلی، ۹ عدد کپسول ۵۰ هزار واحدی ویتامین D بین دانش‌آموزان دختر متوسطه توزیع می‌شود.

وی اظهار داشت: موضوع کمبود ویتامین D دانش‌آموزان دختر در دستور کار قرار دارد و این کار با همکاری وزارت بهداشت در حال انجام است.
وی با بیان اینکه براساس تحقیقات به عمل آمده، کمبود ویتامین D در دانش‌آموزان دختر وجود داشته است، گفت: در 15 استان کشور وجود فقر آهن در بین دانش‌آموزان دختر وجود داشت که کارهایی در این خصوص انجام شد.
حسن ضیاءالدینی، مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورشافزود: سال گذشته برای نخستین بار در استان‌های همدان، فارس، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کردستان، لرستان، ایلام، خوزستان، گیلان، گلستان، مازندران، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان به هر دانش‌آموز یک عدد کپسول 50 هزار واحدی ویتامین D در هر ماه داده شد که در مجموع سال تحصیلی، 9 عدد از این کپسول‌ها به هر دانش‌آموز داده شد.
وی تصریح کرد: این کپسول‌های ویتامین D به 100 درصد دانش‌آموزان دختر دوره دوم متوسطه دولتی و غیردولتی و همچنین به 40 درصد دانش‌آموزان دختر دوره اول متوسطه کشور داده می‌شود.
حسن ضیاءالدینی، مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفت: این کار از ابتدای سال تحصیلی آغاز شده است و تا پایان سال تحصیلی نیز ادامه خواهد داشت.

ویتامین د را که کلسیفرول می‌نامند، یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن و از ویتامین‌های محلول در چربی است، که به رشد و استحکام استخوانها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.این ویتامین با ایجاد افزایش جذب فسفر و کلسیم از روده‌ها و کاهش دفع از کلیه به متابولیسم استخوان‌ها کمک می‌کند و همچنین از طریق ترجمه ژنهای هسته سلول به رشد سلول کمک می‌کند.
منبع اصلی دریافت این ویتامین بجز منابع گیاهی مثل غلات و حیوانی مثل ماهی ساردین و شیر، تخم مرغ ونور آفتاب است.بطوری که ۱۰ تا ۲۰ دقیقه ماندن در زیر نور آفتاب، نیاز روزانه بدن انسان به این ویتامین را تامین می‌کند.کمبود این ویتامین همچنین باعث پوکی استخوان در کهنسالی می‌گردد

منبع خبر : فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *