معرفی رادیولوژی

آشنایی با رادیولوژی

همانطور كه مي دانيد كمتر خانواده اي را مي توان يافت كه به بخش راديولوژي مراكز درماني مراجعه نكرده باشد. رشته راديولوژي يا همان پرتو‌شناسي علم توضيح و تفسير يافته‌هاي راديوگرافيك در ارتباط با علائم و نشانه‌هاي كلينيكي بيمار است .
راحت‌تر آن همان اشعه x است كه در موقع شكستگي پا يا دست يا … ، خودتان از نزديك آن را لمس كرده‌ايد. در حال حاضر اين رشته در كنكور سراسري ابتدا در مقطع كارداني عرضه مي‌شود و سپس مي‌توان از سطح ليسانس تا دكتري ادامه تحصيل داد. جزء شرائط اوليه انتخاب اين رشته ، آمادگي كافي جسمي و روحي و موفقيت در دروس فيزيك، فيزيولوژي، آناتومي مي‌باشد.

فارغ‌التحصيلان اين رشته در مؤسسات تصويرنگار، راديولوژي، ايزوتوپ، اسكن، سي ‌تي ‌اسكن، MRI و همچنين در بيمارستانها، در بخش فوق‌الذكر، فعاليت مي‌كنند.
گروهي از فارغ‌التحصيلان نيز به عنوان بازرسين كار با اشعه ايكس، در سازمان انرژي اتمي و در دانشگاههاي علوم پزشكي در سطح كشور مشغول بكار هستند. به‌طور كلي يك كاردان راديولوژي وظايف زير را به عهده دارد:

– آماده سازي دستگاههاي مختلف راديوگرافي.
انجام راديوگرافي براساس تكنيك‌هاي مربوط (وضعيت دادن به بيمار)
– انجام راديوگرافي با ماده حاجب زير نظر متخصص راديولوژي.
ظهور و ثبت كليشه‌هاي راديوگرافي.
كنترل حسن انجام راديوگرافي انجام شده.
بايگاني و حفاظت عكسهاي راديولوژي بر طبق استانداردها.
رعايت كليه استاندارد‌ها به منظور حفاظت بيمار و متصدي راديوگرافي.

فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي اين رشته با توجه به آموزش روشهاي پيشرفته و تخصصي قادرند با همكاري متخصص راديولوژي، امر تخصصي راديولوژي را انجام دهند. همچنين قادرند در بخش‌هاي راديوتراپي و پزشكي هسته‌اي نيز خدمات درماني و تشخيص را زير نظر متخصصين انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *