گفتگو با مهدی برخوری رتبه 3 منطقه 3 تجربی 94 از جیرفت

گفتگو با مهدی برخوری رتبه 3 منطقه 3 تجربی 94 از جیرفت

گفتگو با مهدی برخوری رتبه 3 منطقه 3 تجربی 94 از جیرفت

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید؟

مهدی برخوری هستم رتبه 3 منطقه 3 از جیرفت کرمان رشته‌ی تجربی

میزان تحصیلات و شغل پدر و مادرتان را بیان کنید و این که از لحاظ آموزشی چه کارهایی برای شما انجام دادند:

پدرم فوق دیپلم هستند و کشاورز و مادرم دیپلم و خانه دار. آن‌ها علاوه بر آماده کردن امکانات آموزشی که نیاز داشتم از لحاظ روانی خیلی به من کمک می کردند مثلا مادرم شب‌ها که من درس می‌خواندم و گاه تا ساعت 12 و 1 بیدار می ماندم با من بیدار می ماند تا تنها نباشم. وقتی می‌دیدم مادرم کنار من است و تا دیروقت بیدار می‌ماند در ذهنم می‌ماند که هیچ‌وقت تنبلی نکنم استراحت کنم ولی تنبلی نکنم و تاثیر زیادی روی من داشت.

بعد آزمون هم با والدینم در مورد آزمون‌ گفتگو می کردیم. هم‌چنین خانواده زیاد به من فشار نمی‌آوردند چون مطمئن بودند که من دارم تمام تلاشم را می کنم.

در مورد کمیت و کیفیت مطالعه‌ی خود توضیح دهید. این‌که چقدر درس می خواندید و سخت کوش بودید وچقدر مهارت های فراشناختی داشتید و روش‌های مطالعه‌ی خود را در دروس مختلف می‌شناختید:

تلاش که خیلی کردم ولی کیفیت آن خیلی مهم است این‌که آدم خسته باشد نباید با خستگی ادامه بدهد در چنین شرایطی من با خیال راحت استراحت می کردم.

شما چند ساعت مطالعه می‌کردید؟

 تابستان بین 6 تا 9 ساعت و در دوران مدرسه، 6 تا 7 ساعت مطالعه می‌کردم و از اسفند که مدارس تمام شد ساعت مطالعه‌ام بیشتر شد و به طور میانگین به 12 ساعت رسید.

چقدر مطالعه شما با کیفیت بود یعنی روش درستی برای درس خواندن داشتید و این روش‌ها را چگونه کشف می‌کردید؟

برای هر درس سعی کردم روش خوبی را پیدا کنم و تجربه و آزمون و خطای خودم بود و یا از پشتیبان ویژه‌ام و یا خواهر و برادرم برای هر درس روش مطالعه‌اش را می‌پرسیدم.

پشتیبان ویژه‌ام برای هر درس روش مطالعه‌ی خودش را می‌گفت من هم امتحان می‌کردم اگر مناسب من بود آن را ادامه می‌دادم.

در چه درس‌هایی مطمئن بودید که روش مناسبی پیدا کرده‌اید؟

برای شیمی 2 یا 3 هفته‌ی آخر روش خوبی را پیدا کردم به این صورت که من فقط بلد بودم مساله حل کنم و اگر آزمون مبحثی بود نتیجه‌ی مطلوبی می‌گرفتم ولی در آزمون‌های جامع نه. در آزمون‌های جامع، متوجه شدم روی مطالب کتاب درسی و حفظی آن‌ها تسلط ندارم و ساختارها و موارد مشابه و تمام مطالب را جمع‌بندی کردم و کلا 5 یا 6 صفحه شد این برگه‌ها کل نقاط ضعفم را پوشش می‌داد.

هم‌چنین، در درس زبان انگلیسی از چند سال پیش به روش خاصی رسیده بودم و می‌دانستم زیاد به کتاب درسی ربط ندارد و نهایتا چند سوال گرامر است و خودم تابستان‌ها و به صورت آزمونی کار می کردم و این موضوع خیلی به من کمک کرد هم از این جنبه که در کنکور نتیجه‌ی خوبی در این درس بگیرم هم از این لحاظ که زمان آن را صرف دروس دیگر عمومی کنم.

از چه سالی به کانون آمدید و چه شد که در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردید؟ و مهمترین نکاتی که در کانون یادگرفتید و برایتان مفید بود را بیان کنید و راجع به منابع مطالعاتی خودتان صحبت کنید:

پنجم دبستان و سوم راهنمایی و از سال دوم دبیرستان تا کنکور را کانونی بودم در کل 5 سال عضو کانون بودم و بهترین بخش کانون، آزمون هایش بود چون علاوه بر خوب بودن سوالاتش برنامه‌ریزی خیلی خوبی هم داشت مثلا من در درس زیست حتی اگر سوالی را درست جواب می‌دادم پاسخ تشریحی را کامل می خواندم و خیالم از برنامه‌ی بلند مدت هم راحت بود.

در برنامه‌ریزی دنبال منطق آزمون‌ها هم بودید و در مورد منطق آزمون‌ها فکر می‌کردید یا فقط برنامه‌‌ی آزمون‌ها را اجرا می‌کردید؟

توجه می‌کردم مثلا تابستان که بودیم برنامه‌ی نیم‌سال اول و دوم را نگاه می‌کردم.

گویا شما در سایت هم خیلی فعال بودید؟ در این باره توضیح بدهید:

 از فیلم های 3 دقیقه ای خصوصا زیست استفاده زیادی می کردم. برای هر درسی یا مبحثی که می‌دیدم مشکل دارم فیلم‌ها را از سایت نگاه می‌کردم.

ترجیح می‌دادید دبیرهای زیادی یک مبحث یا یک درس را تدریس کنند و متنوع باشند یا یک نفر باشند؟

 بنده فیلم‌های استاد کرامت را در درس زیست بیشتر ترجیح می دادم.

آیا شما دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل می‌کردید؟

بله و صفحه 182 را هم تکمیل می‌کردم این صفحه چون کلی بود با نگاه به آن متوجه می شدم اوضاع هر درس من چگونه است مثلا فهمیدم در نیمسال اول زیست را کم کار کرده ام و اگر این صفحه نبود شاید دیرتر متوجه می شدم و در نیم‌سال دوم بیشتر به آن توجه کردم.

سخت نبود نوشتن دفتر برنامه‌ریزی؟ و چه کسی استفاده از آن را به شما توصیه کرده بود؟

 نه چون هر بار می خواندم ساعت مطالعه‌ام را در دفتر برنامه‌ریزی یادداشت می‌کردم و پشتیبان ویژه‌ی من حامد محمدی رتبه‌ی 9 سال 92 استفاده از دفتر برنامه ریزی را سفارش کرد.

آیا از آزمون‌های غیرحضوری هم استفاده می‌کردید؟ چه زمانی؟

بله اکثرا 4 شنبه و 5 شنبه قبل آزمون، دفترچه‌ی غیرحضوری را پاسخ می‌دادم ولی اگر مبحثی را ضعیف بودم همان اوایل هفته‌ی اول آن را کار می کردم تا با سوالات آشنا شوم ولی معمولا آخر هفته دوم کار می‌کردم و نتیجه‌ی بهتری داشت.

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *