گفتگو با محمدرضا اقبالی زارچ : میانگین تراز 7749 رشته انسانی

گفتگو با محمدرضا اقبالی زارچ : میانگین تراز 7749 رشته انسانی

گفتگو با محمدرضا اقبالی زارچ : میانگین تراز 7749 رشته انسانی

خودتان را معرفي كنيد.

محمدرضا اقبالی هستم. دوران دبیرستان خود را در دبیرستان استعدادهای درخشان (سمپاد) شهید صدوقی (ره) تحصیل کردم. در شش آزمون مبحثی و یک آزمون جامع کانون شرکت کردم.

در مورد برنامه مطالعه‌ي خود در تابستان پارسال براي دانش‌آموزاني كه امسال در مقطع پيش هستند، توضيح دهيد.

تابستان پارسال از چهارم تیر لغایت هفدهم شهریور در دوره ی متمرکز باشگاه دانش پژوهان جوان بودم و عملا کل تابستان زمانی برای مطالعه‌ی کنکور نداشتم تابستان سال سوم و کل سال تحصیلی نیز المپیاد تمام وقت من را به خود اختصاص داد. لذا کمی برنامه‌ام متفاوت بود.

چند ساعت را به درس‌هاي پيش و چند ساعت را به درس‌هاي سال سوم و چند ساعت را به درس‌هاي سال دوم اختصاص مي داديد؟

در حقیقت، با هماهنگی مشاورم، تقسیم بندی دروس ما بر اساس پیش و پایه نبود.

ابتداي سال تحصيلي كدام درس نقطه ضعف شما بود كه در طي سال تحصيلي با تغيير روش آن را به نقطه قوت خود تبديل كرديد؟

در بعضی از دروس مانند ادبیات و فلسفه مطالعه ی آزاد داشتم و المپیاد باعث شده بود در درس های متن محور مانند جامعه شناسی، تاریخ و جغرافیا و روان شناسی- به جز اقتصاد که که از روی علاقه چند بار کتاب را مطالعه کرده بودم- چالش اساسی وجود داشته باشد که ناشی از کمبود مطالعه بود. اوایل بهمن ماه که کنکور برایم جدی شد، دروس بر همین اساس طبقه بندی شد. نقاط قوت به بعد تر انتقال داده شد اما هیچ مبحثی فراموش نشد و مشکلات برطرف شدند. اما روان شناسی و دین و زندگی باقی ماندند که در روز قبل کنکور این دو درس جمع شد و شکر خدا درصد مطلوبی به دست آمد.

كدام درس را به طور ويژه خوانديد؟

پایه‌ی ریاضی من ضعیف نبود اما به علت باور اشتباهی که داشتم – وهنوز هم پشیمان هستم- در ریاضیات سهل انگاری کرده بودم و حتی سال سوم برای این درس معافیت کلاس گرفتم و وقتش را به المپیاد اختصاص دادم. سال پیش دانشگاهی معلم بسیاری خوبی داشتیم که البته تخصص ایشان ریاضیات گسسته بود اما این مسئله باعث شد ریاضی برایم جدی شود. سواد بالای ایشان ما را به ریاضی علاقه مند کرد. ایشان حتی چند مبحث مهم پایه را خارج از وظیفه‌شان به طور عالی به ما درس دادند.

توصيه خاصي در مورد فصل تابستان داريد؟

با اینکه خود تجربه ای ندارم، اما به نظرم تابستان زمان آزمایش و خطا و شناختن کنکور است. زمان تصویب استراتژی‌ها و ساختن یک برنامه‌ی نه چندان آرمانی ولی دست بالا برای سه فصل باقی مانده بر اساس توانایی‌ها و تجربیات خود.

تابستان زمان رسیدن به کسانی است که جلوترند. عید و بعد آن زمان جلو افتادن از کسانی که کمی از میدان فاصله می‌گیرند.

آيا پشتيبان ويژه داشتيد؟

بله. پشتيبان ويژه‌ي من مجتبی جعفری مسلم رتبه‌ی 6 منطقه‌ی 3

صحبت آخر:

1. به هر میزان که با دیگران رقابت می‌کنید از خودتان دور می‌شوید.خود من این مشکل را داشتم و مشاورم دائما این تذکر را به من میدادند.

2.کنکور یک دوی ماراتن است. بدون اغراق، حتی در روز آخر خیلی چیزها عوض می‌شود. اگر قرار است در 20-30 آزمون شرکت کنید، از نتیجه ی یک آزمون ناراحت یا مغرور نشوید. تحلیل کنید چرا بعضی اتفاقات خوب افتاد و سعی بر تکرار آن. یا چرا نتیجه مورد نظر به دست نیامد. مومن دوبار از یک سوراخ گزیده نمیشود.

3.کنکور امسال نشان داد طراحان کنکور می‌توانند خلاقانه عمل کنند. به نظرم بعضی از درس‌های چالشی کنکور امسال را زودتر بررسی کنید تا در زمان جمع بندی غافلگیر نشوید.

4.برای هر کاری باید بهترین برنامه ریزی و تلاش را کرد. اما اگر به این باور رسیدید که کنکور کاشف توانایی های شما نیست، حرامش نشوید.البته این به منزله ی سهل انگاری و رواقی گری نیست.دوستانی دارم که در دبیرستان شایـد موفق نبودند اما تلاش بسیار در رشته ی مورد علاقشان-موسیقی،ورزش و…- از آن ها یک انسان شدیدا موفق ساخته است.دوستی میگفت دنیا به اندازه تمام انسان های رو زمین ظرفیت انسان موفق دارد…

برچسب گذاری توسط , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *