نکاتی در مورد روز و شب قبل از کنکور

نکاتی در مورد روز و شب قبل از کنکور

روز و شب قبل از کنکور چکار کنیم؟ 

روز قبل از کنکور، مطالعه را کنار بگذارید و فقط استراحت و تفریح کنید. اگر نمی‌توانید دست از مطالعه بردارید، فقط ۳ الی ۴ ساعت صبح را مطالعه داشته باشید و عصر به سراغ کتاب نروید. دانش‌آموزان گروه‌های آزمایشی علوم تجربی و زبان‌های خارجی، که روز جمعه آزمون دارند، می‌توانند دو ساعت بعد از برگزاری آزمون گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی، سؤال‌های آزمون را در سایت ببینند.

هدف از انجام این کار، آشنایی با تم سؤال‌های مشترک، مثل سؤال‌های عمومی یا سؤال شیمی، برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی است؛ نه اینکه حتماً پاسخ تمامی سؤال‌ها را بدانید؛ البته اگر داوطلبی هستید که با ندانستن پاسخ یک سؤال، دچار نگرانی می‌شوید یا اینکه اگر متوجه شوید از مباحثی سؤال داده شده است که شما در آن مباحث آمادگی ندارید، آرامش خود را از دست می­دهید، از دیدن سؤال‌های گروه‌های یاد شده خودداری کنید. گفتنی است که پاسخ اولیۀ سؤال‌های آزمون سراسری، دو روز بعد از پایان آخرین آزمون، در سایت سازمان سنجش آموزش کشور ارایه می‌شود؛ در نتیجه، داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم تجربی یا زبان‌های خارجی، نمی‌توانند از پاسخ صحیح سؤال‌ها با خبر شوند.
– بهتر است که در طول روز نخوابید تا شب خواب راحتی داشته باشید و با دوستان خودتان به استخر بروید تا بدنتان آرامش پیدا کند یا کمی در پارک قدم بزنید. شام سبک بخورید و تا ساعت ۱۰ شب، وسایل حضور در جلسه آزمون را آماده کنید و راس ساعت ۱۰ شب به رختخواب بروید و تا ۵ صبح به خوبی بخوابید و به سمت حوزه برگزاری آزمون سراسری حرکت کنید.

داوطلبان گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی می‌توانند صبح استراحت بیشتری داشته باشید و حتماً یک ناهار سبک میل کنند و سپس به سمت جلسۀ آزمون حرکت کنند.
– شب قبل از آزمون، از خوردن قرص آرام‌بخش یا خواب‌آور خودداری کنید؛ زیرا در جلسۀ آزمون، تمرکز شما را کمتر خواهد کرد. می‌توانید برای داشتن یک خواب راحت­تر، بعد از یک دوش ولرم، از دم نوش گل گاوزبان یا یک لیوان دوغ کم نمک یا یک لیوان شیر ولرم استفاده کنید، و اگر باز هم خوابتان نبرد، نگران نباشید؛ چون، برخلاف تصور تعدادی از داوطلبان، نخوابیدن، مساوی با خراب کردن امتحان نیست. شما می‌توانید چشم‌هایتان را ببندید و استراحت کنید و صبح نیز آماده برای آزمون سراسری باشید. شاید جالب باشد که بدانید حتی بعضی از رتبه‌های تک رقمی آزمون سراسری سال‌های پیش، شب قبل از آزمون نتوانسته‌اند بخوابند و با این وجود که توانسته‌اند یک رتبۀ ایده آل کسب کنند.
– به اینکه خودتان به موقع بیدار می‌شوید، اعتماد نکنید و حتماً زنگ موبایل یا ساعت خود را تنظیم کنید و زمان مناسبی را برای صرف صبحانه و آماده شدن بدون اضطراب و نگرانی، در نظر بگیرید.
– پیش از خواب، با خودتان خلوت کنید و مسیری را که از ابتدا تا حال طی کرده‌اید، مرور کنید. مطمین باشید که با توکل بر خدا، هر آنچه را که کاشته‌اید، برداشت خواهید کرد. حتی اگر طی این مدت کوتاهی کرده‌اید، خودتان را دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش قایل باشید و با آرامش آمادۀ خواب شوید.

روز کنکور
– قبل از بلند شدن از رختخواب‌، لحظه‌ای چشم‌های خود را ببندید و به خود اطمینان بدهید که امروز، روز شماست و شما با همۀ توان و دانش خود در جلسۀ آزمون حضور خواهید یافت.
– روز برگزاری آزمون، حتماً صبحانۀ کاملی میل کنید. بسیاری از داوطلبان کنکور به وعده غذایی صبحانه اهمیت نمی‌دهند و به خوردن یک فنجان چای یا قهوه و مقداری بیسکویت اکتفا می‌کنند. صبحانه نامناسب، خود موجب افزایش میزان استرس می‌شود. نان و عسل، کره بادام زمینی، غلات کامل و یک لیوان شیر می‌تواند از جمله صبحانه‌های مناسب باشد.
– اگر عادت به نوشیدن چای ندارید، از نوشیدن آن در صبح آزمون خودداری کنید؛ زیرا چای ادرارآور است؛ اما اگر به نوشیدن چای عادت کرده‌اید، به یک استکان کوچک بسنده کنید. اگر شما در جلسۀ آزمون به سرویس بهداشتی مراجعه کنید، حداقل ۱۰ دقیقه از زمانتان را از دست خواهید داد و ۱۰ دقیقه برای یک داوطلب کنکور می‌تواند بسیار سرنوشت ساز باشد.
– برای جلسۀ آزمون، لباسی راحت و خنک به تن کنید؛ در ضمن با خودتان یک بالاپوش و، در صورت نیاز، هدبند ببرید؛ زیرا امکان دارد که صندلی شما در سر جلسۀ آزمون، نزدیک «فن» یا در مسیر وزش باد کولر باشد و سردتان شود. گفتنی است که در جلسۀ آزمون، امکان جابجایی برای داوطلبان وجود ندارد.
– زمانی را برای مشکلات احتمالی در نظر بگیرید و کمی زودتر حرکت کنید تا به موقع در محل برگزاری آزمون حضور داشته باشید. بدون شک، زودتر رسیدن، بهتر از دیرتر رسیدن است.


– فضای میز و نیمکتی که در سر جلسۀ آزمون در اختیار شما قرار می‌گیرد، محدود است؛ بنابراین، از بردن وسایل اضافی خودداری کنید. خوب است که پاک‌کن مورد استفاده‌تان را سوراخ کنید و با یک بند نه چندان بلند و نه کوتاه، به گردن بیاویزید ( طول بند به اندازه‌ای باشد که موقع استفاده از آن، گردن شما کشیده نشود) تا در صورت نیاز به دنبال آن نگردید. همچنین مداد و پاک‌کنی را که در سر جلسۀ آزمون از آنها استفاده می‌کنید، پیش از آزمون امتحان کنید و از کیفیت خوبشان مطمین شوید.
– بعد از اینکه صندلی خود را پیدا کردید، حتماً شمارۀ داوطلبی مندرج روی کارت خود را با همین شماره روی صندلی مطابقت دهید و در صورت عدم تطابق، به مراقب خود اطلاع دهید. این کار را بعد از گرفتن دفترچۀ عمومی و همچنین دفترچۀ اختصاصی انجام دهید. صرف اینکه نام و نام خانوادگی شما بالای دفترچه ذکر شده است، کافی نیست، بلکه شما باید مطمین شوید که شماره داوطلبی روی صندلی‌تان با شماره روی کارت ورود به جلسه آزمونتان، یکسان باشد.
– همان طور که می‌دانید، برای جلوگیری از تقلب احتمالی و اطمینان از برگزاری سالم آزمون سراسری، دفترچه‌های سؤال داوطلبان شخصی‌سازی شده است و دفترچه‌های آزمون سراسری در چهار سری تنظیم می‌شوند و در هر سری، پاسخ صحیح یک سؤال، متفاوت از سه دفترچه دیگر است؛ برای مثال، اگر سؤال یک دفترچه A پاسخ صحیح گزینۀ ۱ باشد، در دفترچه B پاسخ صحیح گزینه ۲ است؛ در نتیجه باید دفترچۀ عمومی و اختصاصی شما هر دو، A، B، C یا … باشد. 
– با شروع آزمون سراسری، شما باید بسته دفترچه سؤال و پاسخنامه خود را باز کنید. در انجام این کار شتاب بی‌مورد نداشته باشید تا خدای نکرده پاسخنامۀ شما پاره نشود. در مجموع، سعی کنید که آغاز آزمون آرامش داشته باشید و مطمین باشید که آرامش حین آزمون، ارزشش بیشتر از یک یا دو دقیقه‌ای است که امکان دارد از دست بدهید.
– تعدادی از داوطلبان در ابتدای آزمون، ذهنشان یاری نمی‌کند و به قول معروف قفل می‌کند تا جایی که احساس می‌کنند که تمام دانسته‌های خود را فراموش کرده‌اند. اگر جزو این دسته از داوطلبان هستند، نگران نشوید. حتی رتبۀ یک گروه آزمایشی ریاضی و فنی چند سال پیش آزمون سراسری نیز دچار چنین مشکلی شد تا جایی که می‌گفت هیچ یک از سؤال‌های ادبیات را نمی‌توانست پاسخگو باشد، اما آرامش خود را حفظ کرد و سراغ سؤال‌های عربی رفت و بعد از پاسخگویی به سؤال‌های عربی، بار دیگر سؤال‌های ادبیات را بررسی کرد و در نهایت به ۸۴ درصد سؤال های این درس پاسخ صحیح داد و در کل توانست رتبۀ یک گروه آزمایشی ریاضی و فنی شود!
– در سر جلسه آزمون، حواستان فقط به آزمون خودتان باشد و به داوطلبان اطرافتان کاری نداشته باشید. گاه داوطلبی در سر جلسۀ آزمون سراسری، اظهار شادمانی یا ناراحتی می‌کند یا برخی از داوطلبان به دلایل مختلف از جای خود برمی خیزند. بعضی از داوطلبان نیز دفترچه سؤال خود را مرتب ورق می‌زنند و … این همه نباید ذهن شما را مشغول کند و لازمۀ رسیدن به این تمرکز ، آن است که به خودتان از همین حالا بگویید که آمادۀ هر گونه رفتاری از سوی داوطلبان هستید و هیچ یک از این مسایل، تاثیری روی تمرکز شما نخواهد گذاشت.
– هنگام برگزاری آزمون، از بلندگوی سالن پیام‌هایی خطاب به مراقبان و سایر برگزارکنندگان آزمون اعلام می‌شود؛ برای مثال، گفته می‌شود: «مراقبان محترم! اجرای بند ۱.» این پیام‌ها ارتباطی با داوطلبان ندارد و همان طور که پیش از این گفتیم، خطاب به مجریان آزمون است؛ بنابراین، ذهن خود را مشغول این پیام‌ها نکنید.
– بدون شک، برخی از سؤال‌های آزمون سراسری سخت‌تر هستند. دقت کنید که در دام این سؤال‌ها نیفتید و وقتی بیش از زمان مقرر برای آنها صرف نکنید؛ زیرا ارزش سؤال‌های یک درس به یک اندازه است؛ برای مثال، در درس زبان خارجی، تفاوتی نمی‌کند که شما به سؤال سخت آن درس پاسخ صحیح داده باشید یا سؤال سادۀ آن را به درستی پاسخ دهید؛ در نهایت، شما به یک سؤال زبان خارجی پاسخ داده‌اید؛ پس اگر نتوانستید در زمان معین به یک سؤال سخت پاسخ دهید با آن کلنجار نروید و ذهن و زمان خود را صرف آن نکنید. توجه داشته باشید که حتی رتبه‌های تک رقمی نیز به همۀ سؤال‌های آزمون سراسری پاسخ صحیح نمی‌دهند.

– زمان پاسخگویی به سؤال‌های آزمون سراسری به قرار زیر است:
ادبیات فارسی: (۲۵ سؤال) ۱۸ دقیقه، زبان عربی: (۲۵ سؤال) ۲۰ دقیقه، معارف اسلامی: (۲۵ سؤال ) ۱۷ دقیقه، زبان خارجی: (۲۵ سؤال) ۲۰ دقیقه.
سؤالات اختصاصی گروه آزمایشی ریاضی و فنی:
ریاضی: (۵۵ سؤال) ۸۵ دقیقه ، فیزیک: (۴۵ سؤال) ۵۵ دقیقه، شیمی: (۳۵ سؤال) ۳۵ دقیقه.
سؤالات اختصاصی گروه آزمایشی علوم تجربی :
زمین شناسی: (۲۵ سؤال) ۲۰ دقیقه، ریاضی: (۳۰ سؤال) ۴۷ دقیقه، زیست‌شناسی: (۵۰ سؤال) ۳۶ دقیقه، فیزیک: (۳۰ سؤال) ۳۷ دقیقه، شیمی: (۳۵ سؤال) ۳۵ دقیقه.
سؤالات اختصاصی گروه آزمایشی علوم انسانی:
ریاضی: (۲۰ سؤال) ۲۵ دقیقه، اقتصاد: ۱۵ سؤال (۱۰ دقیقه)، زبان و ادبیات فارسی اختصاصی یا علوم و فنون: (۳۰ سؤال) ۳۰ دقیقه، عربی اختصاصی: (۲۰ سؤال) ۲۰ دقیقه، تاریخ و جغرافیا: (۳۰ سؤال) ۲۵ دقیقه، علوم اجتماعی: (۲۰ سؤال) ۱۵ دقیقه، فلسفه و منطق: (۲۵ سؤال) ۲۵ دقیقه، روان‌شناسی: (۲۰ سؤال) ۱۵ دقیقه.
سؤالات اختصاصی گروه آزمایشی هنر :
درک عمومی هنر: (۳۰ سؤال) ۲۵ دقیقه، درک عمومی ریاضی و فیزیک: (۳۰ سؤال) ۴۰ دقیقه، ترسیم فنی (۲۰ سؤال) ۲۶ دقیقه، خلاقیت تصویری و تجسمی: (۲۰ سؤال) ۲۴ دقیقه، خلاقیت نمایشی: (۲۰ سؤال) ۱۳ دقیقه، خلاقیت موسیقی: (۲۰ سؤال) ۲۰ دقیقه، خواص مواد: (۲۰ سؤال) ۱۷ دقیقه.
سؤالات اختصاصی گروه آزمایشی زبان خارجی:
زبان اختصاصی: (۷۰ سؤال) ۱۰۵ دقیقه.

– از بردن شکلات و کاکائو در سر جلسۀ آزمون خودداری کنید؛ چون این مواد در گرمای هوا آّب می‌شوند و موقع استفاده می‌توانند دست‌ها یا پاسخنامۀ شما را آلوده کنند. در کل، به جای قندهای مصنوعی، که استرس‌زا هستند، خوب است که از قندهای طبیعی مثل کشمش، خرمای خشک یا چیپس خرما و مغز پسته و بادام و گردو استفاده کنید.

اگر تمایلی به استفاده از مواد یاد شده ندارید، می‌توانید به جای شکلات، همراه خود آب‌نبات ببرید. یک بطری کوچک آب هم در جلسۀ آزمون به همراه داشته باشید و در فواصل آزمون، جرعه‌های کوچک بنوشید؛ زیرا قدرت مغز با رسیدن اکسیژن به آن افزایش می‌یابد و افرادی که آب می‌نوشند؛ عکس‌العمل‌های سریع­تری از خود نشان می‌دهند.
– از بردن وسایلی که ممنوع اعلام شده است، در سر جلسۀ آزمون خودداری کنید. ماشین حساب، ساعت­های هوشمند، گوشی همراه و … از جمله این وسایل است؛ زیرا هنگام ورود به جلسۀ آزمون سراسری، مسؤولان مربوط بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهند و از ورود این وسایل جلوگیری می‌کنند؛ از سوی دیگر، بی‌شک، هیچ انسانی با تقلب نمی‌تواند به جایگاه مناسبی دست یابد. حتی اگر شما بتوانید به لطایف‌الحیل از وسایل ممنوع در جلسۀ آزمون استفاده کنید، احتمال کسب رتبۀ خوب، بسیار کم است، و مهم‌تر از همه، پیدا کردن راه خوشبختی، با دروغ و تقلب، غیر ممکن است.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *