معرفی علوم اجتماعی

معرفی علوم اجتماعی

آشنایی با علوم اجتماعی


در سلسله مراتب مباحث دانشگاهی به ویژه در علوم اجتماعی رشته های مردم شناسی و انسان شناسی از مباحث نسبتاً جدید در یکصد سال اخیر است. انسان شناسی Anthropology در یک دید کلی، مطالعه خصوصیات انسانی است که ویژگی های جسمانی نشانه های فرهنگی، فکری و تاریخی را در بر گرفته و به مطالعه چگونگی دنیای تغییرات و دلایل تحولات زیستی در گروهها و جمعیتهای مختلف انسانی می پردازد .

مراد از مردم شناسی Ethnology مطالعه ویژگی های فرهنگی و اجتماعی گروههای انسانی در محدوده جغرافیائی معین و در دوره تاریخی مشخص است که عناصر ویژه ای نظیر، زبان، هنر، موسیقی، آداب و سنن، ازدواج، عادات و خلقیات، خانواده، خویشاوندی، مذهب، اقتصاد، حقوق، پوشاک، فنونرا در برمی گیرد. فرهنگ Culture نیز با گسترش دامنه مطالعات و تحقیقات فرهنگی و پیشرفت تکنولوژی، دارای معنا و مفهومی وسیع و همه جانبه گردیده است، به طوری که در تعریف آن آمده است:

فرهنگ عبارت است از مجموعه ای شامل آداب و رسوم، اعتقادات، اخلاقیات، مهارت ها و فنون، هنر و … که انسان به عنوان عضوی از جامعه آن را فرا می گیرد و در قبال آن جامعه نیز تعهداتی دارد.

به این ترتیب مطالعه و تحقیق فرهنگها قسمت عمده ای از قلمرو مردم شناسی را در برمی گیرد. از این رو برخی از دانشمندان دانش مردم شناسی و انسان شناسی را «علم مطالعه فرهنگ ها» (اعم از مادی و غیرمادی) می دانند.

زیبائی رشته علوم اجتماعی به ارتباطات زیبائی که بین اجتماع انسان‌ها برقرار است ، بر می‌گردد.  انسان‌ها در کنار یکدیگر نیازهای فراوان خود را مرتفع می‌کنند و این فراوانی نیاز، پیچیدگی‌های زیادی را برای رسیدن به رفاه اجتماعی بوجود می‌آورد. مسائلی مانند مسکن، اشتغال، آموزش، بهداشت، … در رشته علوم اجتماعی پژوهش و مطالعه برای رسیدن به رفاه را بررسی می‌کند.

علاقه به مسائل خبری و اجتماعی، داشتن روحیه جمع گرائی و داشتن بیان خوب و در پایان پایه قوی آماری از شروط موفقیّت در این رشته است.
با نگاهی به چند سرفصل رشته علوم اجتماعی می توانیم به اهمیت و بازار کار آن نگاهی تازه داشته باشیم جامعه شناسی انقلاب، جامعه شناسی قشرها و نابرابریهای اجتماعی، جامعه شناسی در ادبیات فارسی، جامعه شناسی پزشکی، جامعه شناسی سیاسی، جامعه شناسی کار، جامعه شناسی آموزش و پرورش، جامعه شناسی جهان سوم، مردم شناسی ایران، جغرافیای انسانی ایران، جامعه شناسی ایلات و عشایر، روانشناسی اجتماعی، اصول علم سیاست، مبانی جمعیت شناسی.
رشته علوم اجتماعی بخشی از زیربنای بسیاری از برنامه ریزی های کشوری برای افراد هر جامعه است در واقع نهادهای سیاست گذار، نهادهای فرهنگی، اجتماعی، شهرداری ها، فرهنگ سراها، انجمن های خصوصی و دولتی، وزارتخانه های ارشاد، آموزش و پرورش، اقتصاد و دارایی، گمرک و بازار بورس، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، مرکز آمار، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت کشور، وزارت بهداشت و به نحوی بسیار دیگری از مراکز باید به کارشناسان خبره این رشته مراجعه و به عنوان یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری های خرد و کلان لحاظ نمایند.

درحال حاضر گرایش­های رشته علوم اجتماعی عبارتند از : پژوهشگری و برنامه­ریزی اجتماعی  ، تعاون و رفاه اجتماعی ، خدمات و رفاه اجتماعی  و مددکاری اجتماعی .

گرایش تعاون و رفاه اجتماعی

گرایش تعاون و رفاه اجتماعی رشته ای میان رشته است که محتوای دروس آن را اقتصاد، جامعه شناسی، مردم شناسی، امور مالی، حسابداری، مدیریت و تعاون و کارکرد تعاون تشکیل می دهد و هدف آن تربیت کارشناسانی است که بتوانند به یاری تشکل های انسانی عامل توزیع عادلانه ثروت و قدرت در جامعه گردند. در گرایش تعاون و رفاه اجتماعی هر آنچه مربوط به تعاونی باشد مورد بحث و بررسی قرار می گیرد که از آن جمله می توان به انواع تعاونی ها، چگونگی تاسیس و مدیریت آنها و فوایدی که تعاونی ها برای جامعه دارند، اشاره کرد.

توانایی های لازم:
گرایش تعاون و رفاه اجتماعی به عنوان یک میان رشته از واحدهای گوناگون درسی استفاده می کند که می توان این دروس متنوع را در دو درس پایه و اصلی اقتصاد و جامعه شناسی خلاصه کرد در نتیجه دانشجویی که پایه ریاضی قوی داشته باشد، می تواند در تعدادی از دروس مهم این رشته مثل امور مالی، اقتصاد و حسابداری موفق گردد و اگر به علوم اجتماعی علاقه مند باشد می تواند در دروسی مثل جامعه شناسی یا مردم شناسی توفیق یابد. علاوه بر آمادگی در دروس فوق دانشجوی این رشته باید به تعاون علاقه مند بوده و روحیه همکاری وهمیاری با دیگران را داشته باشد. چون در این رشته دانشجویان باید بتوانند ارتباطی نزدیک با دیگران ایجاد بکنند.

موقعیت شغلی در ایران:
فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در شاخه ها و واحدهای مختلف وزارتخانه تعاون کار بکنند. همچنین می توانند در تعاونی های شرکتها و وزارتخانه های مختلف اعم از تعاونی های تولیدی، مصرف و مسکن به عنوان مدیر و برنامه ریز مشغول به کار شوند. با این که فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در بسیاری از وزارتخانه ها و شرکتهای خصوصی و دولتی مفید باشند اما متاسفانه بازار کار این گرایش محدود می باشد چون در جامعه ما به مدیریت علمی تعاونی ها اهمیت نداده و در کل تعاونی ها حضوری فعال در جامعه ندارند.

توانایی های لازم برای ورود به این رشته :

·        پایه ی قوی در درس ریاضی برای موفقیت در دروس پایه و اصلی اقتصاد ،جامعه شناسی ، امورمالی و حسابداری

·        رفتار و برخورد مناسب

·        ثبات عاطفی

·        روحیه همکاری و همیاری با دیگران

·        سلامت جسمانی (فلج پا در آموزش این رشته بی تأثیر است)

توانایی های فارغ التحصیلان :

   فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در زمینه های زیر اطلاعات لازم را بدست آورند:

·        تعاونی و کارکرد تعاون

·        اقتصاد جامعه شناسی و مردم شناسی

·        امور مالی و حسابداری

·        مدیریت

·        انواع تعاونیها و چگونگی تأسیس و مدیریت آنها و فوایدی که برای جامعه دارند

موقعیت های شغلی :

  فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در بخش تعاونی و دیگر زمینه های وابسته که بر طبق قانون اساسی یکی از سه بخش اقتصاد ایران را تشکیل می دهند و همچنین وزارتخانه ها و شرکت های خصوصی و دولتی مشغول به کار شوند.

  فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در تعاونیهای شرکت ها و وزارت خانه های مختلف اعم از تعاونیهای تولیدی ، مصرف و مسکن به عنوان مدیر و برنامه ریز مشغول به کار شوند.

تحصیلات تکمیلی :

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در کلیه ی گرایشهای علوم انسانی ادامه تحصیل دهند مانند:

·        مردم شناسی ، جامعه شناسی و جمعیت شناسی

·        توسعه ی روستایی

·        جامعه شناسی انقلاب اسلامی

·        مطالعات فرهنگی

·        ایرانشناسی

واحدهای درسی و طول مدت تحصیل :

طول متوسط تحصیل در این رشته ۴ سال می باشد و تعداد دروس پایه ۴۲ واحد و دروس اصلی انتخابی ۵۰ واحد می با شد که دانشجوی رشته ی تعاون و رفاه اجتماعی علاوه بر دروس مشترک تمام گرایش های علوم اجتماعی باید دروس تخصصی جدول ۲ را هم بگذراند:

دروس اصلی و پایه 

مبانی جامعه شناسی،مفاهیم اساسی(۱)

۳

اصول علم سیاست

۲

جامعه شناسی پزشکی

۳

کلیات حقوق

۲

مبانی جامعه شناسی،مفاهیم اساسی(۲)

۳

نظریه های جامعه شناسی(۱)

۲

جامعه شناسی کار و مشاغل

۲

انسان شناسی زیستی

۲

مبانی جمعیت شناسی

۲

روش تحقیق نظری

۳

جامعه شناسی سیاسی

۲

تأمین و رفاه اجتماعی

۲

مبانی مردم شناسی

۲

روش تحقیق عملی

۲

جامعه شناسی کشورهای اسلامی

۳

مبانی تعاون

۳

مبانی روانشناسی مفاهیم اساسی

۳

جامعه شناسی انقلاب

۲

بررسی آثار صاحبنظران جامعه شناسی

۲

تغییرات اجتماعی

۲

مبانی فلسفه ۱ و ۲

۴

جامعه شناسی قشرهاونابرابریهای اجتماعی

۲

جمعیت شناسی اقتصادی اجتماعی

۳

مردم شناسی ایران

۲

تاریخ تفکر اجتماعی در اسلام

۲

جامعه شناسی جنگ و نیروهای انتظامی

۳

جمعیت شناسی ایران

۲

مردم شناسی هماهنگی

۲

مبانی تاریخ اجتماعی در ایران

۲

بررسی مسائل اجتماعی ایران

۳

جامعه شناسی آموزش و پرورش

۲

جامعه شناسی ایلات و عشایر ایران

۲

ریاضیات پایه

۳

نظریه های جامعه شناسی(۲)

۳

اقتصاد ایران

۲

کلیات برنامه ریزی اجتماعی اقتصادی

۲

آمار مقدماتی

۲

جامعه شناسی در ادبیات فارسی

۲

نیازهای انسانی

۲

جامعه شناسی جهان سوم

۲

آمار در علوم اجتماعی

۲

نهضت های اسلامی صد ساله ی اخیر

۲

محیط شناسی انسانی

۲

جغرافیای انسانی ایران

۲

زبان تخصصی(۱) متون علوم اجتماعی

۲

زبان تخصصی (۲)متون علوم اجتماعی

۳

اصول علم اقتصاد

۳

روانشناسی اجتماعی

۳

روشهای مقدماتی تحلیل جمعیت

۲

انسان از دیدگاه اسلام و سایر مکاتب

۲

دروس عمومی

تاریخ اسلام

۲

فارسی

۳

اخلاق و تربیت اسلامی

۲

تربیت بدنی (۱)

۱

متون اسلامی

۲

انقلاب اسلامی و ریشه های آن

۲

تربیت بدنی (۲)

۱

اندیشه اسلامی(۱)

۲

تنظیم خانواده و جمعیت

۱

زبان خارجه

۳

اندیشه اسلامی(۲)

۲

دروس تخصّصی 

اصول و اندیشه های تعاونی

۳

حقوق تجارت

۲

سیر تحول تعاونی در ایران و جهان

۳

حقوق تعاونی (تهیه اساسنامه و آئین نامه)

۳

اصول آموزش و ترویج تعاونی

۳

اصول حسابداری

۳

انواع و کارکرد تعاونیها

۳

اصول مالی تعاونیها

۳

سازماندهی و مدیریت در تعاونیها

۲

سمینار مسائل تعاونی

۳

زمینه ها و شیوه های همیاری در جوامع شهری و روستایی

۳

تأمین و رفاه اجتماعی

۲

اقتصاد خرد و کلان

۳

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *