آشنایی با دانشگاه علامه طباطبائی

آشنایی با دانشگاه علامه طباطبائی

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه علامه طباطبائی به ادامه ی مطلب مراجعه کنید.

 

دانشگاه علامه طباطبائی  بر اساس  مصوبه ستاد انقلاب فرهنگی در جلسه مورخه ۱۳۶۳/۴/۱۶ تاسیس شد.

این دانشگاه هم اکنون به عنوان بزرگترین و مهمترین دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی در کشور می باشد، که با دارا بودن قریب به ۱۵ هزار نفر دانشجو در حدود ۵۰۰ نفر عضو هیات علمی تمام وقت و ۸ دانشکده در حال فعالیت می باشد.
 
دانشکده ها :
۱- دانشکده ادبیات فارسی وزبان های خارجی
۲- دانشکده علوم اجتماعی
۳- دانشکده اقتصاد
۴- دانشکده حسابداری و مدیریت
۵- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی
۶- دانشکده حقوق و علوم سیاسی
۷- موسسه آموزش عالی بیمه اکو
۸- مرکز تخصصهای آزاد و نیمه حضوری
 

تاریخچه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ ، با ادغام ۲۷ مرکز آموزش عالی مستقل با عناوین مختلف دانشگاه، دانشکده، پژوهشکده، مدرسه عالی ، آموزشگاه عالی، موسسه، مرکز و سازمان، که از سال ۱۳۳۷ به تدریج تاسیس شده بودند، دو مجتمع عظیم تاسیس شد:

مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانـی” (با ادغام ۱۳ مرکز )

مجتمع دانشگاهی علمی – اداری و بازرگانی” (با ادغام ۱۴ مرکز)

این مجتمع ها هرکدام تحت مدیریت مستقل، بیش از ۵ سال فعالیت کردند و مجددا” در سال ۱۳۶۳ براساس موافقت شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه مورخ ۱۶/۰۴/۱۳۶۳ و اعلام وزیر وقت وزارت متبوع طی مصوبه ۳۹۸۲۴/۶۴۴۸/۳۴ مورخ ۱۸/۱۱/۶۳ ادغام شــدنـد و از ادغام آن ها دانشـــگاه علامه طباطبائی تاسیس گردید.

امسال ( ۱۳۸۷ ) قدمت این دانشگاه به اعتبار یکی از قدیمی ترین واحدهای تشکیل دهنده آن یعنی مدرسه عالی بازرگانی با تاریخ تاسیس ۱۳۳۷ ، به ۵۰ سال می رسد؛ اما به اعتبار شکل گیری آن یعنی از ادغام دو مجتمع مذکور ، در سال ۱۳۶۳ ، به بیست و چهار سال می رسد.

 


 

الف – مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی

این مجتمع از ادغام واحدهای زیر تشکیل شده بود :

 

۱- دانشگاه آزاد ایران ( خیابان کریمخان زند- نبش آبان شمالی )

در سال ۱۳۵۰، مطالعاتی در زمینه برقراری نظام آموزش باز (open university) در ایران صورت گرفت و براین اساس دانشگاه آزاد ایران در سال ۱۳۵۱ کار خود را شروع کرد و در بهمن ماه سال ۱۳۵۶ فعالیت آموزشی خود را با دو برنامه تربیت معلم (فیزیک و شیمی ، فیزیک و ریاضی، زیست شناسی و زمین شناسی) و علوم تندرستی آغاز کرد.

دانشگاه آزاد ایران در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد و در زمان ادغام این دانشگاه ، ۳۱۸۱ نفر دانشجو و ۴۲۷ نفر عضو هیات علمی فعالیت داشتند. دانشگاه مذکور تا آغاز انقلاب فرهنگی و ادغام در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی فارغ التحصیل نداشته است.

 

۲- دانشگاه ابوریحان بیرونی ( دوره های حضوری – مامازند ورامین )

( دوره های نیمه حضوری – تقاطع کارگر و بلوار کشاورز )

این دانشگاه در سال ۱۳۵۰ با دو دانشکده علوم انسانی و اجتماعی و علوم پایه تاسیس شد و در سال ۱۳۵۵ نیز مرکز جدیدی به نام کالج های منطقه ای به منظور آموزش از راه دور با روش مکاتبه ای ( دوره های نیمه حضوری ) به آن اضافه شد. رشته های تحصیلی در دانشکده علوم انسانی و اجتماعی در مقاطع تحصیلی فوق دیپلم در رشته های مدیریت خدمات پستی و مدیریت خدمات بانکی و در مقطع کارشناسی در رشته های زبان و ادبیات فارسی، آموزش و پرورش ابتدایی، اقتصاد و تعاون روستایی و در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت آموزشی دانشجو می پذیرفته است .

دانشــکده علوم این دانشــگاه در دو مقطع کـاردانــی و کارشـناسـی به روش های مکاتبه ای ( نیمه حضوری ) و حضوری برای رشته های ریاضی ، فیزیک ، شیمی و علوم طبیعی دانشـــجو داشته ، در مراکز کالج های منطقه ای نیز رشته آموزش و پرورش ابتدایی تا مقطع کارشناسی فعالیت آموزشی داشته است .

این دانشگاه در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد و در زمان ادغام تعداد ۴۴۸۸ نفر دانشجو و ۱۹۴ نفر عضو هیات علمی در این دانشگاه فعال بوده اند.

 

۳- مدرسه عالی ترجمه ( تهران – بزرگراه شهید چمران – پل مدیریت )

این مدرسه در سال ۱۳۴۸ با شش رشته تحصیلی مترجمی زبان ها انگلیسی ، فرانسه، آلمانی، عربی، ایتالیایی و روسی در مقطع کارشناسی تاسیس شد و در سال ۱۳۵۵ رشته مترجمی زبان اسپانیایی نیز به دیگر رشته های درسی این مدرسه اضافه شد.

مدرسه عالی ترجمه در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام گردید و در زمان ادغام ۱۸۲۵ نفر دانشجو و۱۳ نفر عضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند.

 

۴- مدرسه عالی شمیران ( خیابان ولیعصر – خیابان فرشته )

این مدرسه عالی در سال ۱۳۵۲ با سه رشته آموزش و پرورش قبل از دبستان، مدیریت رفاه و مشاوره و راهنمایی خانواده در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تاسیس شد.

مدرسه عالی شمیران در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام گردید و در زمان ادغام ۷۰۸ نفر دانشجو و ۲۷ نفرعضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند.

 

۵- دانشکده دماوند ( تهران – ازگل )

این دانشکده در سال ۱۳۴۸ به نام مدرسه عالی دماوند با رشته زبان و ادبیات انگلیسی در مقطع کارشناسی تاسیس شد ؛ این مدرسه عالی در سال ۱۳۵۳ به دانشکده دماوند تغییر نام یافت.

رشته های تحصیلی این دانشکده عبارت بودند از : زبان و ادبیات انگلیسی ، تاریخ فرهنگ تطبیقی (سال تصویب ۱۳۵۲)، زبان وادبیات فارسی (سال تصویب ۱۳۵۸)، فرهنگ و معارف اسلامـی (سال تصویب ۱۳۵۸)، دوره کارشناسی ارشد مربی زبان انگلیسی (سال تصویب ۱۳۵۵) پذیرش دانشجو در این دانشکده اکثراً از بین بانوان بوده است.

 

۶- پژوهشکده فرهنگ ایران (تهران – خیابان شهید فاطمی)

این پژوهشکده درسال ۱۳۴۹ توسط بنیاد فرهنگ ایران به منظور تربیت پژوهشگر در با سه رشته زبان وادبیات فارسی، گویش های نوین ایران و زبان های باستانی و تاریخ در مقطع کارشناسی ارشد تاسیس شد و در سال ۱۳۵۳ دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی به آن اضافه گردید .

سال ۱۳۵۸ این پژوهشکده درمجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد و در زمان ادغام ۵۶ دانشجو و ۲ عضو هیات علمی در آن فعالیت داشتند. دانشجویان این پژوهشکده به دانشگاه تهران انتقال یافتند.

 

۷- دانشکده علوم سیاسی و امور حزبی ( سهروردی شمالی)

این دانشکده تحت عنوان مدرسه عالی علوم سیاسی و امور حزبی در سال ۱۳۵۰ تاسیس گردید . فعالیت آموزشی این دانشکده در سال ۱۳۵۲ با رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی آغاز شد و در سال ۱۳۵۵ دوره کارشناسی ارشد رشته مذکور نیز به این دانشکده اضافه شد. دانشجویان این دانشکده به همراه تعدادی از استادان آن، در مرحله بازگشایی به دانشگاه تهران منتقل شدند.

دانشکده مذکور در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد و در زمان ادغام ۷۱۴ نفر دانشجو و ۱۵ نفر عضو هیات علمی در آن فعالیت داشتند .

 

۸- دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی ( خیابان شریعتی – خیابان کتابی)

این دانشکده با نام مدرسه عالی علوم ارتباطات اجتماعی با دو رشته روزنامه نگاری و مترجمی در سال ۱۳۴۵ فعالیت خود راآغاز کرد و در ۱۳۵۰ به دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی تغییر نام یافت.

رشته هایی که در این دانشکده در سطح کارشناسی تدریس می شد عبارت بودند از:

روزنامه نگاری، مترجمی، مدیریت، علوم اداری و ارتباطات اجتماعی (سال تصویب ۱۳۴۹) ، روابط عمومی (سال تصویب ۱۳۵۱)، مدیریت بازاریابی و ارتباطات بازرگانی (سال تصویب ۱۳۵۵) و مدیریت تبلیغات بازرگانی (سال تصویب ۱۳۵۵).

دانشکده فوق در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد و در زمان ادغام ۴۵۸ نفر دانشجو و ۲۷ نفر عضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند .

 

۹- مدرسه عالی ادبیات و زبان های خارجی ( خیابان توانیر- خیابان نظامی گنجوی )

این مدرسه عالی با ۵ رشته زبان و ادبیات فارسی، عربی، انگلیسی ، فرانسه و آلمانی در سال ۱۳۴۳ فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۶ دو رشته زبان وادبیات فرانسه و مترجمی فرانسه در این مدرسه به مجموع رشته های تحصیلی فوق اضافه شد.

مدرسه فوق الذکر در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد ودر زمان ادغام ۱۰۱۸ نفر دانشجو و ۱۴ نفر عضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند.

 

۱۰- آموزشگاه عالی آموزشیاری ( یاغچی آباد )

فعالیت آموزشی این آموزشگاه در سال ۱۳۵۲ با رشته آموزشیاری در سطح کارشناسی آغاز شد و در سال ۱۳۵۸ در آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی و سپس در سال ۱۳۶۱ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد . در زمان ادغام ۱۲۴ نفر دانشجو و ۱۱ نفر عضو هیات علمی در این آموزشگاه فعالیت داشتند .

 

۱۱- آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی( خیابان کارگرجنوبی )

این آموزشگاه در سال ۱۳۳۷ با رشته خدمات اجتماعی در مقطع کاردانی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد . در سال های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۸ به ترتیب رشته های خدمات اجتماعی در سطح کارشناسی و مدیریت خدمات اجتماعی در سطح کارشناسی ارشد در این آموزشگاه ایجاد شد. در ضمن آموزشگاه مددکاری یاغچی آباد در سال ۱۳۵۸ در آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی ادغام شد.

آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی در سال ۱۳۶۱ در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی ادغام شد .در زمان ادغام ۵۵۹ دانشجو و ۲۶ نفرعضو هیات علمی در این آموزشگاه فعالیت داشتند .

 

۱۲- مدرسه عالی پارس ( خیابان شریعتی نرسیده به حسینیه ارشاد )

این مدرسه عالی با مصوبه شورای مرکزی دانشگاه ها در ۱۳۴۵ تاسیس و از سال ۱۳۴۶ در سه گروه علوم تربیتی– روانی ، زبان های خارجه و علوم پایه با جذب ۳۴۳ دانشجو شروع به فعالیت نمود . در سـال ۱۳۶۰ از این مدرسه عالی فقط رشته های زبان انگلیسی، علوم تربیتی، روانشناسی و مشوره و راهنمایی در مقطع کارشـناسـی به مجتمع دانشـگاهی ادبیات وعلوم انسـانـی منتقل شدوبقیه رشـته ها ( گروه علوم پایه ) به دانشگاه های تربیت معلم و شهید بهشتی انتقال یافت. در زمان ادغام ۱۷۴۸ نفر دانشجو و ۷۴ نفر عضو علمی در مدرسه فعالیت داشتند .

 

۱۳- مدرسه عالی ورزش ( دهکده المپیک )

این مدرسه در سال ۱۳۵۸ پس از ادغام در مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی به دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی ارتقاء یافت و در سال ۱۳۶۲ به دانشگاه تربیت معلم منتقل شد.ب- مجتمع دانشگاهی علوم اداری و بازرگانی

این مجتمع از ادغام واحدهای زیر تشکیل شده بود :

 

۱- مدرسه عالی بازرگانی ( عباس آباد نبش بخارست )

این مدرس لی در سال ۱۳۳۷ با رشته بازرگانی در مقطع کارشناسی فعالیت خود را آغاز کرد . سال ۱۳۵۱ برنامه درسی جدیدی برای رشته یادشده و رشته های بازاریابی و اداره امورمالی و برخی گرایش های مدیریت تدوین شد . در سال های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ به ترتیب رشته های حسابداری و دبیری بازرگانی به برنامه های آموزشی آن اضافه گردید. مدرسه فوق در سال ۱۳۵۸ در مجتمع دانشگاهی علوم اداری و بازرگانی ادغام شد و در زمان ادغام ۲۰۹۸ دانشجو و ۴۲ عضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند.

 

۲- دانشکده حسابداری و علوم مالی نفت ( خیابان انقلاب )

این دانشکده که وابسته به شرکت نفت سابق بود، د ۱۳۳۶ تاسیس شد، در رشته های حسابداری و امورمالی درمقاطع کاردانی ،کارشناسی وکارشناسی ارشد پذیرش دانشجو داشته است.

دانشکده فوق در سال ۱۳۵۸ در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد و در زمان ادغام ۹۴۷ نفر دانشجو در این دانشکده فعالیت داشتند.

 

۳- مدرسه عالی بیمه ( خیابان انقلاب اول ایرانشهر )

این مدرسه عالی با دو رشته بیمه بازرگانی و تعاون و تامین اجتماعی در مقطع کارشناسی در سال ۱۳۴۹ فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۵۰ رشته بیمه و اقتصاد ( R.C.D ) به آن اضافه شد. مدرسه فوق الذکر در سال ۱۳۵۸ در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد و در زمان ادغام۱۲۰۳ نفر دانشجو و ۶ نفر عضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند.

 

۴- مدرسه عالی خدمات جهانگردی و اطلاعات ( میدان ولی عصر – خیابان دمشق )

این مدرسه، سال ۱۳۵۱ با دو رشته جهانگردی و هتلداری در مقطع کاردانی فعالیت خود را آغاز کرد.

ین مدرسه در سال ۱۳۵۸ در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد و در زمان ادغام ۲۹۲ نفر دانشجو و ۱۱ نفر عضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند.

 

۵- مدرسه عالی مهمانداری و خدمات پرواز ( میدان آزادی – مهرآباد )

این مدرسه عالی که وابسته به شرکت هواپیمایی ایران (هما) بود . در سال ۱۳۵۳ با دو رشته مدیریت خدمات پرواز و مهمانداری در مقطع کاردانی تاسیس شد.

مدرسه فوق الذکر در سال ۱۳۵۸ در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد و در زمان ادغام ۱۰۵ نفر دانشجو و ۱۵ نفر عضو هیات علمی در این مدرسه فعالیت داشتند.

nbsp;

۶- موسسه علوم بانکی ( سه راه ضرابخانه ابتدای خیابان پاسداران )

این موسسه به منظور تربیت نیروی انسانی لازم برای بانک ها و موسسات عالی کشور و بالا بردن سطح معلومات و تخصص کارمندان آنها در سال ۱۳۴۳ تشکیل شد. این موسسه وابسته به بانک های مرکزی، ملی و سپه بوده و با رشته بانکداری در مقطع کارشناسی فعالیت آموزشی خود را آغاز کرد.

موسسه فوق الذکر در سال ۱۳۵۸ در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد و در زمان ادغام ۱۶۹۲ نفر دانشجو و ۵ نفر عضو هیات علمی در آن فعالیت داشتند.

 

۷- مرکز آموزش مدیریت دولتی ( خیابان ویلاشمالی )

این مرکز وابسته به سازمان امور اداری و استخدامی کشور بود، دوره های آموزشی آن در سال ۱۳۵۱ مورد تصویب قرار گرفت در رشته مدیریت دولتی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرفت. در سال ۱۳۵۸ نیز در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد . درزمان دغام ۱۲۸ دانشجو و ۱۴ نفر عضو هیات علمی در آن فعالیت داشتند.

 

۸- دنشکده بین المللی امور اداری و بازرگانی ( خیابان انقلاب خیابان فرصت )

این دانشکده در سال ۱۳۵۵ با رشته مدیریت بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد ایجاد شد. سال ۱۳۵۸ در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام گردید و در زمان ادغام ۹۷ دانشجو و ۳ نفر عضو هیات علمی در آن فعال بودند.

 

۹- مرکز مطالعات مدیریت ایران ( بزرگراه چمران – پل مدیریت محل فعلی دانشگاه امام صادق )

ر سال ۱۳۵۱ مرکز مطالعات مدیریت ایران که به طور اختصار ICMS خوانده می شد، با رشته مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی تاسیس شد و پس از آن در مقطع کاردانی و دوره های آموزشی کوتاه مدت نیز پذیرش دانشجو داشته است. این مرکز سال ۱۳۵۸ با ۶۶ نفر دانشجو و ۶ نفر کادر هیات علمی در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد .

 

۱۰- مدرسه عای ایران زمین ( شهرک غرب )

این مدرسه در سال ۱۳۴۸ در مقطع کاردانی با سه رشته تحصیلی بازرگانی، کتابداری و منشیگری تاسیس شد. در سال ۱۳۵۷و ۱۳۵۴ ، به ترتیب کارشناسی رشته های بازرگانی و کتابداری در این مدرسه ایجاد شد ؛ مدرسه فوق در سال ۱۳۵۸ در مجتع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد .

 

۱۱- سازمان مدیریت صنعتی ( خیابان ولی عصر – جام جم )

این سازمان در سال ۱۳۴۹ با رشته مدیریت عالی صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد تاسیس شد و در سال ۱۳۵۷ رشته علوم سیستم ها نیز در آن ایجاد گردید . سال ۱۳۵۸ با ۵۷ نفر دانشجو در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد .

 

۱۲- دانشگاه علوم و فنون ( خیابان وزراء )

از این دانشگاه سه رشته حسابداری، مدیریت اداری و مدیریت بازرگانی در سال ۱۳۵۸ در مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد . در سال ۱۳۵۷ رشته های ذکر شده در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسیده بوده است .

 

۱۳- مدرسه عالی ریاضیات و مدیریت اقتصادی کرج ( کرج خیابان پهلوی سابق )

از سال دقیق تاسیس و همچنین آمار دانشجویی این مدرسه عالی اطلاعات قابل توجهی در دسترس نیست اما باتوجه به اطلاعات موجود از سال ۱۳۵۱ پذیرش دانشجو و برنامه منظم درسی برای رشته های مدیریت اقتصادی و ریاضیات در مقطع کارشناسی داشته است . سال ۱۳۵۸ نیزدر مجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام شد .

۱۴- موسسه عالی حسابداری ( – )

از سال تاسیس و همچنین آمار دانشجویی این موسسه آموزشی اطلاعات قابل توجهی در دسترس نیست اما باتوجه به اطلاعات موجود در سه رشته حسابداری،حسابرسی و حسابداری دولتی در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرفته ودر سال ۱۳۵۸ درمجتمع علوم اداری و بازرگانی ادغام گردیده است .

تشکیل دانشگاه علامه طباطبائی

دانشگاه علامه طباطبائی در سال ۱۳۶۳ هجری شمسی براساس مصوبه شماره ۳۹۸۲۴/۶۴۴۸/۳۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شد.

دانشگاه علامه طباطبائی در تاسیس دارای ۶ دانشکده و یک مجموعه شامل۴ مرکز آموزشی در تهران و ۲۸ مرکز آموزشی در شهرستان ها با ۴۸۳ نفر عضو هیات علمی که ۱۴۸ نفر از آن ها مربوط به مراکز آموزشی شهرستان ها بوده است .

 

دانشکده ها :

۱- دانشکده ادبیات فارسی وزبان های خارجی

۲- دانشکده علوم اجتماعی

۳- دانشکده علوم اقتصادی

۴- دانشکده حسابداری و مدیریت

۵- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی

۶- دانشکده بهداشت و علوم پایه

 

دانشکده بهداشت و علوم پایه در سال تحصیلی ۶۷-۶۶ دارای رشته های زمین شناسی، ریاضی، شیمی و فیزیک ، ۵ گروه آموزشی آمار_ریاضی ، شیمی، فیزیک، زمین شناسی، زیست شناسی و ۳۰ نفر عضو هیات علمی، ۱۳۰ نفردانشجو، و ۴۱ عضواداری بوده است .

در طول سال های بعد به سبب همخوانی نداشتن برخی گروه ها و رشته های تحصیلی آن با رشته های علوم انسانی دانشگاه ، با انتقال بعضی از دانشجویان ( بصورت مهمان یا دائم ) و انتقال برخی از اعضای هیات علمی به سایر دانشگاه ها موافقت گردید . دو گروه آموزشی زیست شناسی ، آمار_ریاضی نیز در دانشکده های روانشناسی و علوم تربیتی و اقتصاد گنجانده شدند . دانشجویان باقیمانده مرتبط با این دو گروه هم به مرو زمان از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند .

 

مراکز آموزشی شهرستان ها :

ردیف نام مرکز رشته تحصیلی
۱ ارومیه آموزش وپرورش پیش دبستانی و دبستانی
بهداشت عمومی
۲ اردبیل آموزش وپرورش پیش دبستانی و دبستانی
بهداشت عمومی
۳ اسلام آباد آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
۴ ابهر
۵ اصفهان آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
بهداشت عمومی
ریاضی
زمین شناسی
۶ آباده بهداشت عمومی
۷ بهشهر بهداشت عمومی
۸ بندرعباس
۹ بروجن بهداشت عمومی
۱۰ تبریز آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
۱۱ تهران علوم تربیتی 
زبان فارسی
۱۲ تربت حیدریه
۱۳ خوی آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
۱۴ خوانسار بهداشت عمومی
۱۵ رشت آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
۱۶ ساری  آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
۱۷ شوشتر آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
۱۸ شهرکرد بهداشت عمومی
۱۹ شیراز آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی اقتصاد
۲۰ فریمان
۲۱ قمشه بهداشت عمومی
۲۲ کرمان آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
۲۳ گنبد
۲۴ گلپایگان بهداشت عمومی 
۲۵ مشهد آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
بهداشت عمومی
اقتصاد
ادبیات فارسی
۲۶ نقده
۲۷ نجف آباد بهداشت عمومی
۲۸ همدان آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی
 

علاوه بر دانشکده ها و مراکز ذکر شده، دانشگاه علامه طباطبائی دارای واحدهای دیگری به شرح زیر بوده است :

  • کتابخانه مرکزی که از سال ۱۳۵۹ در محل دانشکده بهداشت و علوم پایه با زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع شروع بکار کرد؛ و دارای ۴۵۰۰۰ جلد کتاب، ۳۰۰۰ قطعه اسلاید آموزشی ، ۱۷۵ حلقه فیلم آموزشی و فیلم استریپ بوده است.

  • مرکز تولید و انتشارات که در سال ۱۳۵۴ تاسیس شد و دارای بخش های اداری و مالی، امور سفارشات ، اطاق ویرایش و امور فنی، حروفچینی و لاینوترون و همچنین سالن اصلی برای امور عکاسی ، مونتاژ ، چاپ و صحافی بوده است.

  • مرکز خدمات کامپیوتری که فعالیت های اصلی خود را از سال ۱۳۵۴ شروع کرد . این مرکز به لحاظ تجهیزات و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری از ابتدای تاسیس جزء معدود مراکز مجهز کامپیوتری جهت ارائه خدمات به نظام آموزشی یک دانشگاه در سراسرکشور محسوب می شده است . پس از تجمیع و تاسیس دانشگاه در سال ۱۳۶۳ نیز همواره کوشیده تا همگام و هماهنگ با سایر واحدهای دانشگاه در زمینه های علمی ، عملیاتی و تامین اطلاعت مورد نیا سطوح مختلف مدیریت دانشگاه را در حد امکان به نحو مطلوبی انجام دهد.

 


 

تغییر و تحول در واحدهای دانشگاه علامه طباطبائی

 

از زیر مجموعه های ۲۷ گانه مجتمع های دانشگاهی ” ادبیات و علوم انسانی ” و ” علوم اداری و بازرگانی ” در طول سال های دهه شصت شمسی ، برخی مدارس عالی و دانشکده ها نظیر مدرسه عالی پارس و دانشـکده تربیت بدنی و علوم ورزشـی تماماً یا برخی رشته های آن ها به همراه دانشـجویان ، هیات علمی و کارکنان اداری به دانشـگاه های تربیت معلم ، تـهـران و شهیدبهشـتی انتقال یافتند.

در شهریور ماه ۱۳۶۶ به منظور یکپارچگی و توسعه آموزش از راه دور ، براساس پیشنهاد وزارت فرهنگ و آموزش عالی و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه پیام نور با جداشدن دانشکده بهداشت و علوم پایه ، مراکز آموزشی شهرستان ها ، کتابخانه مرکزی و مرکز تولید و انتشارات از این دانشگاه تاسیس گردید.

 

در زمان انتقال موسسات و مراکز آموزشی مذکور به این دانشگاه، صرفا دانشجویان این مراکز برای ادامه تحصیل منتقل شده اند و اکثر اموال منقول و غیرمنقول به دانشگاه های پیام نور، شهید بهشتی ،تهران ،امام صادق(ع) ، وزارت علوم،تحقیقات وفناوری، شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار شدند . این امر بروز مشکلات فراوانی را نظیر معضل پراکندگی واحدهای تابعه برای این دانشگاه به ارمغان آورده که تلاش های طولانی و بسیاری را برای حل آن نیازمنداست.

 

در سال ۱۳۶۸ مدرســه عــالــی بیمه که فعالیت آن از سال ۱۳۵۸ متوقف شـده بود با تصویب شورای گسترش آموزش عالی با عنــوان ” موسسه آموزش عالی بیمه اکو ” ، در مجموعه واحدهای وابسته این دانشگاه گنجانده شد.

 

در زمسـتان ۱۳۸۳ با مجوز (شماره ۸۱۸۸/۲۲ مورخ ۱۸/۹/۸۲ ) وزیر محترم علوم، تحـقیقات و فنآوری ” دانشکده علوم ارتباطات ” رسماً در محل دانشکده علوم اجتماعی تأسیس گردید .

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *